Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

  • Gminy LGD

Gminy wchodzące w skład Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej.

2
Gmina
Koprzywnica

3
Gmina
Dwikozy

4
Gmina
Klimontów

5
Gmina
Lipnik

6
Gmina
Łoniów

7
Gmina
Wilczyce

8
Gmina
Zawichost

9
Gmina
Obrazów

herb samborca m
Gmina
Samborzec

Witamy na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej

Sandomierski Szlak Winiarski

logo mae sswlogo mae ssw logo
      Sandomierski Szlak Winiarski jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Rozciągając się po wzniesieniach i dolinach Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej dostarcza nie tylko możliwość odetchnięcia od miejskiego zgiełku pośród wspaniałych widoków i wielu ciekawych atrakcji turystycznych regionu, ale przede wszystkim umożliwia zwiedzającym doznanie wrażeń dostępnych dotychczas tylko za granicą. Mogą Państwo zwiedzić winnice i piwnice winiarskie, zapoznać się z tajnikami uprawy winorośli i tworzenia wina, zdegustować łącznie kilkadziesiąt win, zjeść smaczne przekąski, a także pomieszkać przez jakiś czas przy winnicy. Szlak obejmuje aktualnie kilkanaście winnic otwartych dla turystów, w tym 5 winnic oferuje sprzedaż wina gronowego, kilka z nich dysponuje noclegami, kilka kolejnych przygotowuje się do przyjmowania Gości. Jest także kilka winnic trochę bardziej oddalonych od Sandomierza, które warto odwiedzić.

Przemierzając szlak napotkacie Państwo winnice, które produkują najlepsze wina gronowe w Polsce. Charakter i jakość naszych win zawdzięczamy lessowej glebie i unikalnemu mikroklimatowi. Bogate aromaty to zasługa południowych stoków, na których winorośl dojrzewa w pełnym słońcu. Zwiedzając winnice, warto wejść z właścicielami na sam ich szczyt. Wiele z nich ulokowanych jest w przepięknych miejscach, które gwarantują niezapomniane widoki na rozległe doliny Wisły, Opatówki, Koprzywianki lub piękne zachody słońca .

 

u1

 

u2

Sandomierski Szlak Jabłkowy

Czytaj więcej...

Wirtualne Muzeum Ziemi Zawichojskiej

zawichostZapraszamy do odwiedzenia Wirtualnego Muzeum Ziemi Zawichojskiej. Muzeum powstało w ramach zrealizowanego przez Gminę Zawichost projektu, który za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej, otrzymał dofinansowanie w ramach działania "Małe Projekty" PROW 2007-2013.

http://muzeum.zawichost.pl/

Zapraszamy również wszystkich, którzy posiadają informacje w postaci dawnych zdjęć, dokumentów, tekstów itp. związanych z ziemią zawichojską do kontaktu z Urzędem Gminy w Zawichoście: tel. 158364115, urzad@zawichost.pl

 

Mobilny przewodnik po Ziemi Sandomierskiej

sando-promo„Ziemia Sandomierska” to aplikacja mobilna po niezwykle atrakcyjnym regionie rozciągającym się na północ i zachód od Sandomierza. Mimo że te tereny nieodwołalnie kojarzą się z rozległymi sadami, soczystymi jabłkami, a także wieloma innymi rodzajami owoców (np. morele, śliwki czy wiśnie) i warzyw (np. pomidory, kalafiory, marchewki czy pory), to oprócz niezwykłych smaków oferują też niezwykłe walory turystyczne.

 

Czytaj więcej...

Muzeum Regionalne w Śwniarach Starych

W miejscowości Świniary Stare w gminie Łoniów, z inicjatywy Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności, powstało Muzeum Regionalne oraz Galeria Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej. W tworzenie muzeum zaangażowali się nie tylko członkowie stowarzyszenia ale również mieszkańcy Świniar i innych miejscowości, którzy ofiarowali eksponaty. Muzeum Regionalne powstało w budynku po byłym ośrodku zdrowia. Muzeum składa się z trzech sal. Pierwsza przypomina dawną izbę wiejską, która ma pokazywać, jak mieszkali nasi dziadowie i pradziadowe, Znajduje się tu łóżko z siennikiem i inne starodawne meble, stara maszyna SINGER i inne eksponaty. Druga izba, ozdobiona kwiatami i girlandami z bibuły, prezentuje folklor oraz dawne narzędzia wykorzystywane podczas pracy w polu oraz zapomniany już sprzęt domowego użytku. Jest między innymi socha, sierp, kołowrotek i tara do prania. Trzeci pokój przenosi zwiedzających w lata 50, 60 i 70. Na półkach stoją telewizory, radioodbiorniki, gramofony, maszyny do pisania, żelazka. Jest również stary telefon oraz banknoty, monety, odznaczenia, legitymacje. Na stoliku wyłożona została prasa - między innymi numery "Zorzy”, "Zielonego Sztandaru”, "Świata Młodych”, „Przyjaciółki” "Filipinki” i "Gospodyni”.

Jedno z pomieszczeń, zajmuje Galeria Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej, gdzie obecnie znajduje się czasowa ekspozycja zdjęć artysty fotografika Wiktora Bednarczuka. Dodatkową atrakcję stanowią plakaty solidarnościowe, które zwiedzający mogą zobaczyć na klatce schodowej.

Muzeum oddaje klimat minionego wieku, a przede wszystkim pokazuje młodemu pokoleniu, jak wówczas wyglądało zwykłe życie, prezentując jednocześnie absurdy, blaski i cienie minionych lat.

Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 30 lipca 2013r. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Pan Szymon Kołacz - Wójt Gminy Łoniów, Pani Iga Zamojska - kierownik oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu oraz Pan Antoni Szpak - Przewodniczący Rady Gminy Łoniów. Poświęcenia budynku dokonał ks. Zbigniew Pustuła.

Galeria zdjęć - Muzeum Regionalne

{gallery}muzeum regionalne{/gallery}

Galeria zdjęć - Galeria Sztuki Wzgardzonej

{gallery}galeria{/gallery}

Produkty regionalne

Chleb mieszany "koprzywnicki" - pieczony jest na naturalnym zakwasie, według rodzimych receptur o tradycyjnym smaku polskiego wiejskiego chleba.

Podpłomyk koprzywnicki - ten słodki mały placek, posypany cukrem doskonale smakuje na ciepło.

Bułka Błońska z owocami z Koprzywnicy.

Te produkty można nabyć w sklepach GS Koprzywnica.

Kugiel mieszczański to także rodzima potrawa, znana była już w czasach, kiedy Koprzywnicę zamieszkiwali Żydzi i od tamtej pory nie zmieniła swojego podstawowego surowca - ziemniaków i jaj. Kugiel jest niezwykle apetyczny, sycący i zdrowy.

Karp Łoniowiak, Gęś pieczona z jabłkami i suszem, Kaczka regionalna z jabłkami, Kociołek Łoniowski to potrawy, którymi zasłynęła Gmina Łoniów uczestnicząc w Kulinariach Regionalnych organizowanych w naszym regionie.

Głównym produktem regionalnym Gminy Obrazów są najwyższej jakości, niemalże wszystkie odmiany owoców i warzyw: jabłonie, morele, wiśnie, śliwki etc.

Dostępne są również przetwory domowej roboty, konfitury, nalewki, etc. (Wojtasówka) oraz Polskie Jadło (Lenarczyce, Wojtasówka).

Tradycje kulturowe i kulinarne podtrzymuje zespół "Wilczanie" oraz "Koło Gospodyń Wiejskich" działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilczycach. Zespół uczestniczy w życiu kulturalnym gminy biorąc udział w licznych imprezach kulturalno-oświatowych na terenie gminy oraz poza jej granicami. Bierze również udział w konkursach zdobywając liczne nagrody czego przykładem są: I nagroda i uzyskanie "Srebrnej Chochli" w konkursie "Nasze sandomierskie kulinarna regionalne" za "Bidulę" i "Zawijarce po wiejsku", I nagroda w "Plastyce Wielkanocnej" za "Kuraka" w konkursie organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Atrakcje turystyczne regionu

Na naszym terenie znajduje się wiele zabytków historycznych, ciekawych miejsc i atrakcji przyrodniczych. Można tu spędzić czas zwiedzając interesujące zakątki sandomierszczyzny, uprawiając aktywny wypoczynek na szlakach turystycznych, łowiąc ryby, jeżdżąc konno a na koniec odpoczywając w naszych gospodarstwach agroturystycznych i rozkoszując swoje podniebienia tradycyjnymi wyrobami z produktów pochodzących z naszych ogrodów i sadów.

Zapraszamy na krótką podróż do wielu ciekawych miejsc położonych na terenie gmin należących do Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej.

Mamy nadzieję, że już niedługo, pod koniec tej podróży, będziemy mogli powiedzieć: "Sandomierskie - kraina tradycyjnej oraz ekologicznej produkcji ogrodniczej, wielowiekowej tradycji kuluralnej, rozwiniętej turystyki i agroturystyki, wykształconych, zamożnych i przedsiębiorczych mieszkańców, innowacyjnych przedsięwzięć i technologii wykorzystujących lokalne zasoby".

 

 

sando-promoMobilny przewodnik po Ziemi Sandomierskiej

„Ziemia Sandomierska” to aplikacja mobilna po niezwykle atrakcyjnym regionie rozciągającym się na północ i zachód od Sandomierza. Mimo że te tereny nieodwołalnie kojarzą się z rozległymi sadami, soczystymi jabłkami, a także wieloma innymi rodzajami owoców (np. morele, śliwki czy wiśnie) i warzyw (np. pomidory, kalafiory, marchewki czy pory), to oprócz niezwykłych smaków oferują też niezwykłe walory turystyczne.

Aplikacja obejmuje teren następujących gmin: Dwikozy, Klimontów, Koprzywnica, Lipnik, Łoniów, Obrazów, Samborzec, Wilczyce oraz Zawichost. Z mobilnym przewodnikiem możemy zwiedzać najciekawsze zakątki tej krainy – zarówno zabytki, jak i atrakcyjne pod względem przyrodniczym obiekty, w tym również te o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy turysta odwiedzający region znajdzie tutaj kilka oryginalnych rekomendacji kulinarnych oraz noclegowych, a także inne informacje praktyczne, które pomogą w zwiedzaniu tych terenów.

Dodatkowym atutem aplikacji są trasy turystyczne po regionie opracowane przez użytkowników portalu społecznościowego Traseo.pl, a także najważniejsze wydarzenia na terenie ww. gmin. Aplikacja wykorzystuje technologię GPS, pokazując pozycję użytkownika i lokalizacje obiektów. Działa zarówno w trybie online jak i offline.

Mobilny przewodnik został opracowany przez Amistad Group w oparciu o autorską technologię Treespot w ramach projektu pt. "Ziemia Sandomierska - mobilny system informacji turystycznej".

Aplikacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, oś IV LEADER w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na 2007-2013. Instytucja Zarządzająca programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Europejski Fundusz Rolny na Rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Link do aplikacji:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.treespot.ziemiasandomierska

Podkategorie

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Linki

sir

min

arimr

logo sbrr jpg

logotypKSOW

lgdsiec

zs

Statystyki

Ilość odsłon:
3093377

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”

O LGD

Lokalna Grupa Działania (w skrócie "LGD") – rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego zwykle na obszarach wiejskich, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji oraz mieszkańców danego obszaru.

Czytaj więcej...

Misja LGD

Głównym celem Stowarzyszenia - Lokalnej Grupy Działania jest realizacja lokalnej strategii rozwoju oraz dążenie do podniesienia potencjału gospodarczego, innowacyjnego, społecznego i kulturowego regionu.

Czytaj więcej...

Dane kontaktowe