Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

  • Gminy LGD

Gminy wchodzące w skład Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej.

2
Gmina
Koprzywnica

3
Gmina
Dwikozy

4
Gmina
Klimontów

5
Gmina
Lipnik

6
Gmina
Łoniów

7
Gmina
Wilczyce

8
Gmina
Zawichost

9
Gmina
Obrazów

herb samborca m
Gmina
Samborzec

Witamy na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej

Sandomierski Szlak Jabłkowy

 

 

 

Sandomierski Szlak Jabłkowy to wyjątkowa trasa turystyczna, prowadząca po najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach Ziemi Sandomierskiej. Wirtualnie wytyczona trasa szlaku ma długość ok. 200km i wiedzie przez wszystkie gminy powiatu sandomierskiego, zaczynając od „Centrum Ogrodniczego” ŚODR w Sandomierzu, a na gminie Dwikozy kończąc. Z racji dużych odległości szlak jest przeznaczony głównie dla turystów zmotoryzowanych. Można jednak wybrać tyko jeden niewielki fragment trasy i przemierzyć go rowerem lub pieszo. 

Szlak biegnie przez urokliwe miasteczka i wsie, bogate sady owocowe i malownicze krajobrazy lessowych wąwozów, doliny rzek i łany kolorow0016ych pól. Pozwala turystom poznać wspaniałą spuściznę kulturową tego regionu, zachęcając do zwiedzania obiektów zabytkowych, muzeów czy izb regionalnych. Na szlak zapraszają gospodarstwa sadownicze, agroturystyczne, winiarskie, rybackie i pasieki, które kultywują wieloletnie rodzinne tradycje. Ponadto inne podmioty takie jak restauracje, ośrodki szkoleniowo – wypoczynkowe czy przetwórnie. Jednak to nie wszystko co Sandomierski Szlak Jabłkowy ma dziś do zaoferowania…

„5 szlaków tematycznych” to propozycje wędrówek po Sandomierszczyźnie i przemierzenia, wedle upodobania, szlaku: Agroturystycznego”,Apetycznego”, „Artystycznego”, „Aktywnego” i „Winiarskiego”. Różnią się one od tradycyjnych ofert turystycznych, ponieważ zapraszają do poznania czegoś nowego, do wizyty w sadzie, do zwiedzenia rodzinnej winnicy i degustacji wina, do skosztowania domowych przetworów i naturalnych miodów, do zobaczenia jak powstają wyroby rękodzielnicze, obrazy i kompozycje kwiatowe, czy też do spędzenia czasu aktywnie, np. jeżdżąc rowerem, spacerując, biegając, łowiąc ryby, czy jeżdżąc konno.

Indywidualnie dobierane trasy wycieczek dla gości przybywających na szlak, pozwalają poczuć smak niezwykłej przygody i odkryć wszystko to, co najcenniejsze Sandomierszczyzna ma do zaoferowania.

Aby poznać wszystkie propozycje Drogi Turysto, koniecznie musisz się wybrać w podróż Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym.

 Miejsca z duszą

Ziemia Sandomierska pełna jest niezwykłych i urokliwych miejsc, które „swoją duszą” przenoszą nas na chwilę w dawne czasy. Niezwykle bogata spuścizna kulturowa tego regionu zachwyca majestatycznymi budowlami, tajemniczymi zakamarkami, jak również ścieżkami pełnymi drobnych kapliczek, figur czy niewidocznych krzyży. Dlatego też na trasie szlaku znalazły się miejsca, może mało znane i przez wielu zapomniane, ale będące kawałkiem historii tej okolicy. Spośród nich warto odwiedzić Izbę Tradycji Ogrodniczej, Izbę Regionalną, Izbę Pamięci Zawiszy Czarnego, Muzeum Regionalne i Galerię Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej, Galerię Wieńców Dożynkowych oraz Stary Młyn.

Dziś zapraszamy do lokalnego muzeum, do izby, która skupia i chroni wszelkie ślady i pamiątki tradycji ogrodniczej na Sandomierszczyźnie. Jak niegdyś budynek ten służył jako szkoła, tak i dziś pozwala nam poznawać korzenie sadownicze naszych przodków.

30 grudnia 2008r. pomieszczenia starej szkoły zostały nieodpłatnie użyczone Stowarzyszeniu „Sandomierski Szlak Jabłkowy” przez Radę Gminy Obrazów. Uroczyste otwarcie „Izby Tradycji Ogrodniczej” odbyło się 6 września 2009r. podczas Wojewódzkiego Święta Jabłkobrania w Obrazowie, w obecności wielu znamienitych gości.

Stowarzyszenie0016 „Sandomierski Szlak Jabłkowy” w partnerstwie ze ŚODR w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze” oraz Urzędem Gminy Obrazów zorganizowało 2 konkursy: „Moje korzenie ogrodnicze - kronika rodzinna” oraz „Moje korzenie ogrodnicze” – konkurs fotograficzny, dzięki którym zgromadzone zostały liczne fotografie i rodzinne kroniki ogrodnictwa, które wzbogaciły zasoby tego małego muzeum. W tworzenie Izby zaangażowała się również społeczność lokalna, poprzez pomoc w organizacji i gromadzenie eksponatów. Do dziś udało się dokonać remontu budynku szkoły i doprowadzić go do zadawalającego stanu technicznego, jak również zaadoptować oraz wyposażyć pomieszczenia pod Izbę. Ekspozycja wystawowa prezentuje wybrane aspekty kultury ludowej dawnych mieszkańców Ziemi Sandomierskiej począwszy od prostych sprzętów wyposażenia wnętrz, przedmiotów powszechnego użytku np. w kuchni, narzędzi i przedmiotów związanych z uprawą roli i hodowlą zwierząt, a także wyrobów artystycznych służących do dekoracji wnętrz. Ponadto w Izbie znajduje się ekspozycja wszystkich w/w prac konkursowych.

Izba Tradycji Ogrodniczej jest nowatorskim i jedynym tego typu miejscem w regionie sandomierskim pomocnym w poznawaniu korzeni i tradycji ogrodniczych. To stała wystawa pamiątek dotyczących wieloletnich tradycji ogrodniczych na Ziemi Sandomierskiej. W izbie organizowane są szkolenia i warsztaty służące rozbudzaniu aktywności społecznej nie tylko dla lokalnej społeczności, ale też dla zainteresowanych turystów. Izba jest miejscem organizacji plenerów malarskich i konkursów wiedzy o ogrodnictwie.

Izbę można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Biuro Stowarzyszenia Sandomierski Szlak Jabłkowy 

ul. Mokoszyńska 3, 27-600 Sandomierz

tel. (15) 833-31-00 wew.45 lub 48

e-mail: ssj@op.pl

www.szlakjablkowy.pl

 

 

{gallery}ssj{/gallery}

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Linki

sir

min

arimr

logo sbrr jpg

logotypKSOW

lgdsiec

zs

Statystyki

Ilość odsłon:
3109778

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”

O LGD

Lokalna Grupa Działania (w skrócie "LGD") – rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego zwykle na obszarach wiejskich, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji oraz mieszkańców danego obszaru.

Czytaj więcej...

Misja LGD

Głównym celem Stowarzyszenia - Lokalnej Grupy Działania jest realizacja lokalnej strategii rozwoju oraz dążenie do podniesienia potencjału gospodarczego, innowacyjnego, społecznego i kulturowego regionu.

Czytaj więcej...

Dane kontaktowe