Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

  • Gminy LGD

Gminy wchodzące w skład Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej.

2
Gmina
Koprzywnica

3
Gmina
Dwikozy

4
Gmina
Klimontów

5
Gmina
Lipnik

6
Gmina
Łoniów

7
Gmina
Wilczyce

8
Gmina
Zawichost

9
Gmina
Obrazów

herb samborca m
Gmina
Samborzec

Witamy na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej

Miasto i Gmina Zawichost

Kościół p.w. NMP - barokowy, murowany, z lat 1738-40, w partii fundamentowej ma zachowane wątki budowli romańskiej, która stała już w XI w.

Kościół i klasztor pofranciszkański z poł. XIII w. ufundowany przez Bolesława Wstydliwego, jego siostrę Salomeę i matkę Grzymisławę jako klasztor Klarysek.

Kościół p.w. św. Trójcy pochodzący z XII w. przebudowany w XV i XVIII w. Posiada wnętrze rokokowe, bogato zdobione. Znajdują się w nim obrazy F. Smuglewicza i M. Stachowicza oraz rzeźby M. Polejowskiego.

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Czyżowie pochodzący z XVIII w.

Zespół pałacowo -parkowy w Czyżowie Szlacheckim wzniesiony w latach 1740-1751 przez Aleksandra Czyżewskiego.

Kamienny obelisk służący do pomiaru stanu wody na Wiśle, przy ulicy Plażowej z 1924r.

Przydrożna Kapliczka stojąca przy ul. 11 Listopada w Zawichoście wzniesiona w czasach panowania Jagiellonów (XV w) dla oznakowania biegnącego tędy Traktu Podróżnego z Krakowa na Litwę.

{gallery}zawichost{/gallery}

Gmina Wilczyce

Liczne wąwozy i wywyższenia w gminie Wilczyce to niezwykły krajobraz widokowo przyrodniczy, który można podziwiać podczas wędrówki rowerowej i pieszej. Na terenach tych zamieszkują najróżniejsze gatunki ptactwa, rośnie ciepłolubna stepowa roślinność a liczne wody wypływające ze wzgórz Doliny Opatówki mają charakter "cudownych źródełek" o czym przekonali się nie tylko mieszkańcy gminy. Bajkowy charakter tych miejsc skłania do romantycznych spacerów i wypoczynku wśród dzikiej enklawy przyrody.

Zadumane świątki i kapliczki przydrożne, pomniki pamięci poświęcone bohaterom broniących tej ziemi podczas krwawych wydarzeń historycznych. Mieszkańcy znają historię tych miejsc i chętnie podzielą się z tymi, którzy zapragną wiedzy na ich temat.

Kurhan epoki brązu, paleolityczne obozowisko łowców nosorożca włochatego, neolityczne groby szkieletowe i ziemianki mieszkalne to liczne wykopaliska świadczące o zamieszkiwaniu tych terenów już w paleolicie i neolicie.

Inne zachowane zabytki oraz pomniki na terenie gminy to: Stanowiska wykopalisk archeologicznych, Zespół dworski w Wilczycach, Zabytkowy kościół w Jankowicach, Zabytkowy kościół w Łukawie, Dom Pamięci Wincentego Burka, Pomnik pamięci poległych w "Bitwie pod Pielaszowem", Pomnik pamięci Stanisława Młodożeńca, Figurka przydrożna w Dobrocicach.

Dolina Opatówki nazywana jest również Doliną Literatów nad tą rzeką swoje korzenie mają kronikarz Wincenty Kadłubek, Stanisława Młodożeniec, Wincenty Burek, Wiesław Myśliwski. Z Wilczycami związana była malarka, poetka Wanda Schinzlowa i jej malarz, pisarz i kapłan Jerzy Wolf. Corocznie w ostatnią niedzielę lipca obchodzona jest rocznica bitwy pod Pielaszowem.

{gallery}wilczyce{/gallery}

Gmina Samborzec

Stanowiska archeologiczne w okolicach Samborca należą do najciekawszych archeologicznie regionów Polski sprzed przeszło 4-7 tysięcy lat temu. Podczas wykopalisk natrafiono tu na ślady osadnictwa neolitycznego kilku kultur oraz znaleziono setki przedmiotów z wczesnej epoki brązu i późniejszych okresów. W archeologii wprowadzono nawet nazwę "kultura złocka".

Gotycki kościół w Skotnikach z XIV w. oraz zabytkowy dwór rodu Bogoriów-Skotnickich o ciekawej architekturze staropolskiej.

Kościół parafialny w Samborcu - Według Jana Długosza wzniesienie w XIII wieku murowanego kościoła było prywatną fundacją Pawła z Samborca. Widokiem z Kościelnego wzgórza zachwycał się Stefan Żeromski odnotowując w "Dzienniku"(t. XVIII) 21 VII 1888 r.: "W niedzielę rano pojechaliśmy we trzech (Teofil, Józef i ja) do kościoła w Samborcu. Koścół ten stoi na ostatniej wyniosłości stanowiącej tytaniczny taras - od Opatowa do Wisły. Widzi z góry kościelnej Sandomierz, Sulisławice, za Wisłą szmat Galicji i Dzików, Tarnobrzeg, niezmierne skrzydła lasów, bliżej błonia wiślane, jak okiem sięgnąć zarosłe wikliną, śród której srebrzy się w wiecznym słońcu biała rzeka - Wisła".

Źródełko Łokietka - w części wsi Gorzyczany, wypływa ze stoku doliny Gorzyczanki woda bardzo czysta i smaczna, w tradycji ludowej ma ona właściwości lecznicze - kojąco działa na oczy. W innej części Gorzyczan widnieje góra zw. "Kocot" o której krążą legendy. "Kwacała" samotny kurhan pomiędzy Milczanami a Złotą.

Na terenie gminy Samborzec znajduje się wiele pomników przyrody m.in. grusza pospolita, pod którą Stefan Żeromski pisał "Popioły".

Najważniejsza imprezą kulturalną odbywającą się na terenie gminy jest Święto Kwitnącej Jabłoni - impreza o zasięgu wojewódzkim, organizowana corocznie w I dekadzie maja.

{gallery}samborzec{/gallery}

Gmina Obrazów

Przydrożne figury, stare nagrobki kamienne na cmentarzu parafialnym oraz zespół kościelny złożony z barokowej świątyni, dzwonnicy i kamiennego w Obrazowie.

Kleczanowski kościół parafialny to najcenniejszy zabytek w Gminie Obrazów, który ma już 300 lat.

Kapliczki i figury przydrożne oraz kamienne i żeliwne nagrobki na cmentarzu parafialnym w Kleczanowie, gdzie zachowało się jeszcze kilkadziesiąt pomników nagrobnych wykonanych prawdopodobnie w II poł. ubiegłego stulecia. Są to przeważnie rozbudowane rzeźbiarsko formy krzyży.

Zabytkowe obiekty gospodarcze w Kleczanowie: stary młyn oraz kamienna, blisko stuletnia, studnia oraz dom drewniany z około 1908 r., uchodzący za najstarszy w tej wsi.

Trzy figury kamienne - niezwykły zespół rzeźb, który stoi na małej wysepce pięciodrożnego skrzyżowania w Malicach na rozstaju drogi z Obrazowa do Łojowic, Dębian, Wielogóry i Złotej. Tworzą one jednolitą stylowo kompozycję znaną w ikonografii chrześcijańskiej jako Przemienienie Pańskie - w środku Jezus Chrystus, a po bokach św. Piotr i św. Paweł. Ta grupa rzeźb datowana jest na 1801 r. Obok niej stoi, ludowego pochodzenia, znacznie niższa drewniana kapliczka typu słupowego, zwieńczona daszkiem z kościelną wieżą, chroniącą umieszczoną w środku rzeźbę Chrystusa Frasobliwego.

Kamienne figury przydrożne z ubiegłego wieku i legendarny dąb w Lenarczycach.

Zabudowania dworskie (w części już zabytkowe) i park w Rożkach oraz położony na peryferiach wsi cmentarz wojenny z I wojny światowej, a także kilka figur przydrożnych.

Ziemne kurhany w Święcicy oraz pozostałości zespołu dworskiego, ongiś należącego do ziemiańskiej rodziny Bukowińskich.

Co roku we wrześniu w Obrazowie odbywa się Wojewódzkie Święto Jabłkobrania - są to najważniejsze dożynki ogrodnicze w regionie i jednocześnie jedyne takie święto w Polsce.

{gallery}obrazow{/gallery}

Gmina Łoniów

Sanktuarium w Sulisławicach - sanktuarium maryjne zwane "Sandomierską Częstochową", ściągające setki pielgrzymów odwiedzających i modlących się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Neogotycki Kościół w Sulisławicach z lat 1871 - 1888 jest najsławniejszym i najbardziej żywotnym obecnie Sanktuarium Maryjnym w diecezji sandomierskiej. Sanktuarium tworzy zabytkowy zespół dwóch kościołów, w którym znajduje się XV wieczne dzieło "Misericordia Domini", cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej zwanej w tym wizerunku przez miejscowych Matką Boską Sulisławską bądź Sulisławicką. W sąsiedztwie wznosi się Kościół z XIII w. z romańskim portalem, rozbudowany ok. 1600 r. W jego dawnej zakrystii mieści się Izba Pamięci Partyzanckiego Oddziału "Jędrusiów".

Kościół Parafialny w Łoniowie - zbudowany w 1440 r. pod wezwaniem św. Biskupa Mikołaja. Kościół ma jedną nawę, a zbudowany jest w kształcie krzyża.

Pałac Hrabiów Moszyńskich z 1885 r. wybudowany w typie neorenesansowej willi z wieżyczką i tarasami otoczony jest niewielkim parkiem z okazami starodrzewu założonym w 1912 roku.

Hodowla Konika Polskiego - ciekawostką dla zwiedzających jest hodowla Konika polskiego w miejscowości Świniary Nowe.

{gallery}loniow{/gallery}

Gmina Lipnik

Międzygórz z ruinami zamku z XVI wieku, który wzniesiony jest na płaskowyżu o stromych zboczach wrzynających się w dolinę Opatówki.

Włostów z zespołem pałacowym (dziś stanowi malowniczą ruinę) rodziny Karskich z XIX wieku wraz z kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym i alejami dojazdowymi. Do budowy zespołu pałacowego zaangażowano wybitnych budowniczych. Wnętrza były dziełami mistrzów włoskich. Tu Stefan Żeromski pisał fragmenty "Popiołów". Gościem Michała Karskiego był we wrześniu 1919 roku wizytator stolicy apostolskiej monsiggnore Raffi, późniejszy papież Pius XI. Fakt ten upamiętniono wybudowaniem pomnika. Wart obejrzenia jest również wczesnogotycki kościół z XIII wieku p.w. Św. Jana Chrzciciela. Na jego południowej ścianie umieszczono zegar słoneczny z XVIII wieku.

Ublinek, ruiny dawnego zboru ariańskigo z XVI wieku.

Malice Kościelne - znajduje się pomnik prof. Józefa Mikulskiego Pomorskiego - twórcy SGGW w Warszawie, dzieła rzeźbiarza Gustawa Hadyny.

Najważniejszymi imprezami odbywającymi się w Gminie Lipnik są: Dożynki Gminne w sierpniu i w czzerwcu Biesiada Świętojańska we Włostowie.

 

{gallery}lipnik{/gallery}

Gmina Klimontów

Barokowa kolegiata p.w. św. Józefa w Klimontowie ufundowana przez kanclerza Jerzego Ossolińskiego, wzniesiona na planie elipsy według projektu architekta włoskiego Wawrzyńca Senesa. Otacza ją prostokątny cmentarz, na który wiodą dwie bramy; mniejsza od południa, większa główna od zachodu. Przy południowo zachodnim krańcu cmentarza znajduje się dworek infułatów z XVIII w.

Zespół klasztorny Dominikanów w Klimontowie składający się z kościoła p. w. św. Jacka z lat 1617-1620 wybudowanego w tradycji gotyckiej i klasztoru z lat 1620-1623.

Synagoga z resztkami kirkutu z 1815 r., mieszcząca się we wschodniej części Klimontowa, tworzącej dzielnicę żydowską.. Wnętrze świątyni zdobi polichromia.

Pozostałości zamku Ossolińskich z lat 1633-1635 oraz potężna arkada mostu łączącego dawniej pałac z przeciwległym wzgórzem oraz kaplica podziemna zwana Betlejemską z 1640 roku, nakrytą nadziemnym kopcem usypanym z ziemi przywiezionej z miejsca narodzin Chrystusa - Betlejem.

W Górach Pęchowskich zachował się cmentarz legionistów z pomnikiem odsłoniętym 8 IX 1929 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego a w samym Pęchowie - dwór murowany z XIX w.

Ruiny zamku z XIV w. w Konarach nazywanego "wejściem do piekła".

Kościół z XIII w. w Goźlicach wybudowany za czasów panowania Bolesława Krzywoustego.

Klimontów wyróżnia się niezwykle malowniczym położeniem - na opadających faliście skłonach lessowego płaskowzgórza, przeciętego doliną rzeki Koprzywianki i licznymi wąwozami, porośniętego sadami, wśród bujnej zieleni dumnie sterczą wieżyce kościołów. Klimontów i okolice są idealnym miejscem dla wypoczynku aktywnego - spacerów, wędrówek pieszych i rowerowych. Na niezwykły spacer można wybrać się XIX wieczną aleję kasztanową prowadzącą z Klimontowa do Górek Klimontowskich. Swoje zainteresowania mogą tu rozwijać amatorzy sportów wodnych i wędkarze są tu, bowiem stawy rybne i zbiornik z kąpieliskiem - Szymanowice. Gratką dla ornitologów są obserwacje bociana czarnego.

Corocznie na terenie Gminy Klimontów organizowane są liczne imprezy kulturalne i sportowe a między innymi: Obchody rocznicy bitwy pod Konarami, Bieg Najdłuższą Aleją Kasztanowca w Europie, i Jarmark na św. Jacka - zawsze 15 - 17.VIII. W Klimontowie urodził się Bruno Jasieński - twórca polskiego futuryzmu, i to właśnie od jego imienia nazwę zyskała impreza kulturalna - futurystyczny festiwal artystyczny o zasięgu krajowym - Brunonalia.

{gallery}klimontow{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Linki

sir

min

arimr

logo sbrr jpg

logotypKSOW

lgdsiec

zs

Statystyki

Ilość odsłon:
3100850

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”

O LGD

Lokalna Grupa Działania (w skrócie "LGD") – rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego zwykle na obszarach wiejskich, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji oraz mieszkańców danego obszaru.

Czytaj więcej...

Misja LGD

Głównym celem Stowarzyszenia - Lokalnej Grupy Działania jest realizacja lokalnej strategii rozwoju oraz dążenie do podniesienia potencjału gospodarczego, innowacyjnego, społecznego i kulturowego regionu.

Czytaj więcej...

Dane kontaktowe