W dniu 1 pażdziernika 2011 r. gościliśmy na terenie naszego LGD grupę mieszkańców z terenu działania LGD Lider Zielonej Wielkopolski. Grupa ta przyjechała na nasz teren promować swoje produkty lokalne w ramach realizowanego przez nich projektu pn. "Promocja dziedzictwa kulinarnego i kulturalnego Wielkopolski". Środki finansowe na projekt pozyskano w ramach PROW 2007-2013 - działanie "Małe Projekty". Spotkanie odbyło się w Hotelu - Pałacu w Czyżowie Szlacheckim.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele naszej LGD oraz zespół "Powiślanie" z Koprzywnicy i Pani Alicja Stępień - Dyrektor MGOKiS w Koprzywnicy. W trakcie wspólnie spędzonego sobotniego wieczorów mogliśmy wymienić dotychczasowe nasze doświadczenia w działaniu na płaszczyźnie Leadera oraz skosztować przepysznych produktów lokalnych z terenu wielkopolski. Na stole pojawiły się następujące tamtejsze produkty lokalne:
- Rogale Marcińskie z nadzieniem z białego maku (aby cukiernia mogła używać nazwy "rogale świętomarcińskie" lub "rogale marcińskie", musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania);
- Pyzy z gzikiem (ziemniaki z twarogiem);
- Szare kluchy z kapustą (Kluchy z pyrek, czyli kluch z tartych ziemniaków - podawane są okraszone podsmażonym wędzonym boczkiem z cebulką, obowiązkowo z dodatkiem zasmażanej kapusty kwaszonej);
- Pierogi z farszem;
- Placek drożdżowy.
- Mogliśmy również skosztować kilku rodzajów nalewek: malinówki, aroniówki, miodówki, wiśniówki, cytrynówki, mietówki, nalewki ze śliwek i mirabelek czerwonych.
Na stole nie zabrakło również naszych sandomierskich lokalnych potraw przygotowanych przez Panie z zespołu "Powiślanie" z Koprzywnicy. Była więc kasza ze śliwkami, placek drożdżowy ze sliwakmi, parowańce oraz wiejskie wyroby wędliniarskie.
Podczas spotkania czas umilały nam wielkopolski zespół "Lutnia;" z Zaniemyśla oraz nasz zespół "Powiślanie" z Koprzywnicy.
Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Stępień oraz zespołowi "Powiślanie"
za przygotowanie lokalnych potraw oraz za prezentację dorobku kulturowego naszego regionu.
Podziękowania kierujemy również na ręce właścicieli Hotelu - Pałacu w Czyżowie Szlacheckim
za umożliwienie nam spotkania w pięknych komnatach historycznego Pałacu.
{gallery}wielkopolska{/gallery}