Realizacja projektu dofinansowanego przez Fundację PZU

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

logo fundacja PZUZ dniem 01 września 2017 r. Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej wraz z Fundacją La Zebra rozpoczęła realizację projektu dofinansowanego przez Fundację PZU. Projekt o tytule „Edukacja w przestrzeni ogrodowej” polega na organizacji i przeprowadzeniu zajęć warsztatowych dla osób niepełnosprawnych z kilku placówek zajmujących się pomocą i osób z tej grupy społecznej. Do wybranych zajęć zostaną włączone również dzieci ze szkoły podstawowej w Niedźwicach. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą będą jednocześnie zajęciami integrującymi z osobami niepełnosprawnymi oraz uczącymi tolerancji wobec osób niepełnosprawnych.

Same zajęcia z osobami niepełnosprawnymi zawierają elementy hortiterapii, czyli terapii polegającej na spędzaniu czasu na pracach w ogrodzie, uprawie i pielęgnacji roślin, aranżacji przestrzeni ogrodowej. Taka forma terapii ma pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka, a sam kontakt z zielenią uznaje się za naturalną formę wspomagania terapii leczniczej, psychoterapii i rehabilitacji. W zajęcia czynnie zaangażowane zostają wszystkie osoby zakwalifikowane do projektu. Mają oni między innymi wykonywać wszystkie czynności związane z pielęgnacją i utrzymaniem ogrodu. Począwszy od zaplanowania przestrzeni, po wykonanie czynności pielęgnacyjnych, ale również przygotowanie odpowiedniego podłoża, sadzenia, pielenia, rozmnażania, podlewania i przycinania rośliny, koszenia trawnika oraz zbioru owoców i zrywaniu kwiatów. W zależności od warunków atmosferycznych część zajęć odbywa się w środku budynku i tu przygotowywane są lub będą dekoracje, ozdoby i dekoracje stołu z różnych gatunków roślin z użyciem jak największej ilości materiału naturalnego.

logotypy 3

Podczas dotychczasowych zajęć uczestnicy mogli się po prostu nacieszyć kontaktem z naturą. Spacerowali alejkami wśród krzewów i kwiatów, korzystali z małej architektury, spokojnie dumali na ławce czy pod pergolą, wsłuchiwali się w odgłosy ogrodu co spowodowało maksymalne skupienie się na pięknie przyrody i pobudzeniu wszystkich zmysłów. Taką chwilą relaksu był wyjazd do Arboretum w Bolestraszycach. Grupa 50 osób z terenu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego mogła podziwiać aranżacje roślinne i dekoracje ogrodowe w Arboretum.

W ramach projektu zagospodarowywany zostanie również ogród w Krzcinie, którym dysponuje Fundacja La Zebra. Dokonywane są nowe atrakcyjne nasadzenia. W niektórych miejscach ogrodu zainstalowane zostaną metalowe i drewniane dekoracje, które mają za zadanie przyciągnąć dodatkową uwagę odbiorców ogrodu.

Ogród jest już dostępny dla wszystkich chętnych zainteresowanych i stale jest wykorzystywany do zajęć terapeutycznych.

 

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Linki

SIR

min

arimr

logo sbrr jpg

logotypKSOW

lgdsiec

sando-promo

Statystyki

Ilość odsłon:
1748818

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”