W związku z realizacją projektu pn. „Zajęcia edukacyjne z zakresu upowszechniania ekologii z elementami hortiterapii” w jesiennych miesiącach przeprowadzono prace związane z tworzeniem ścieżki sensorycznej, zabezpieczeniem posadzonych roślin przed zimą, pogadanki z uczestnikami na tematy proekologiczne oraz prowadzono zajęcia z etnobotaniki.
Uczestnicy projektu podczas zajęć poznali związki między roślinnością a ich rolą w kulturze, uzupełnili swoją wiedzę o uprawie i użytkowaniu roślin oraz zapoznali się z samym pojęciem tej nauki ale również z zastosowaniem roślin , które w jakikolwiek sposób są użytkowane przez człowieka — a więc zarówno rośliny uprawne, jak i dziko rosnące, używane do konsumpcji spożywczej, do celów przemysłowych, w lecznictwie, w magii, jako budulec, drewno na wyroby itd.
W przypadku tego projektu wstępem do tej części zajęć były wcześniejsze obserwacje uczestników podczas wykonywania nasadzeń - zapoznanie się z poszczególnymi roślinami i ich zastosowaniem. Poznali już część wiadomości o pochodzeniu, historii, rozprzestrzenieniu i sposobie użytkowania dzikich i udomowionych roślin oraz o ich dostosowaniu przez człowieka do jego otoczenia. Wszystkie wiadomości dostosowane zostały do grupy osób biorących udział w projekcie.
Obecnie uczestnicy w czasie zajęć wykonują również różnego rodzaju ozdoby z wykorzystaniem elementów naturalnych jak również roślinnych , w tym zebranych do tej pory (m.in. szyszki, kwiaty na suche bukiety czy obrazy, elementy drewniane). Kolejny cykl zajęć z etnobotaniki będzie obejmował poznanie sposobów, mechanizmów i kulturowego kontekstu używania roślin w życiu codziennym.
Projekt pn. „Zajęcia edukacyjne z zakresu upowszechniania ekologii z elementami hortiterapii” realizowany jest przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Sandomierskiej we współpracy z Fundacją La Zebra, współfinansowany przez Fundację PZU.