Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W imieniu Władz Województwa Świętokrzyskiego miło nam poinformować, że  Województwo Świętokrzyskie od 17 lutego b.r. jest już regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego i w jej ramach Urząd Marszałkowski rozpoczął tworzenie sieci regionalnej pod nazwą Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Dlatego też jeśli są Państwo zainteresowani członkostwem w sieci regionalnej prosimy o zapoznanie się z wymaganiami określonymi w załączonych Zasadach Funkcjonowania. Głównym kryterium jest lokalne pochodzenie surowców, ale pod szczególną uwagę będzie brana wysoką jakość produkowanej żywności (w przypadku przetwórców) oraz kuchnia regionalna (w przypadku restauracji i gospodarstw agroturystycznych). W artykule przedstawione są z kolei główne założenia i idee Sieci. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Panią Barbara Kubiec-Govender - Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach  - Al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce, tel.: (041) 342 14 51, fax: (041) 344 36 10, e-mail: barbara.kubiec-govender@sejmik.kielce.pl, www.sejmik.kielce.pl

EUROPEJSKA SIEĆ REGIONALNEGO DZIEDZICTWA KULINARNEGO

ZAPRASZA

Pojawienie się masowej produkcji skoncentrowanej w rękach zagranicznych koncernów i rozwój wielkich sklepów doprowadziły w ostatnich czasach do obniżenia jakości żywności i do upadku wielu gospodarstw rolnych i małych przedsiębiorstw produkujących żywność wysokiej jakości. Od niedawna jednak jakość zaczyna odgrywać większą rolę dla konsumenta niż cena. Zaczyna się także zmieniać znaczenie wyrażenia „wysoka jakość” w odniesieniu do żywności. Coraz częściej wiąże się ona z pojęciami takimi jak: „naturalne”, „lokalne”, „tradycyjne”, „regionalne” czy „ekologiczne”. Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK) identyfikuje się i prowadzi działania mające na celu rozwój rynku żywnością wysokiej jakości w takim właśnie rozumieniu.

Wykorzystując wzrastające zainteresowanie konsumentów regionalną żywnością, kulinarnymi tradycjami i lokalną produkcją, założyciele Sieci – przedstawiciele władz lokalnych Południowo-Wschodniej Skanii w Szwecji i wyspy Bornholm w Danii – postanowili uchronić przed ruiną tamtejszych rolników i małych producentów żywności. Zaczęli oni promować tzw. turystykę kulinarną. Aby ułatwić konsumentom i turystom odnajdywanie regionalnych przysmaków produkowanych przez lokalnych rolników i drobne przedsiębiorstwa, opracowano specjalny znak – białą czapkę kucharza z nożem i widelcem po bokach na niebieskim tle, z napisem „Dziedzictwo Kulinarne” u góry i nazwą regionu na dole. Dziś znak ten wskazuje drogę turystom już w ponad 20 regionach Europy, a wśród nich znajduje się także Województwo Świętokrzyskie.

W swoich działaniach ESRDK skupia się na najnowszych trendach doświadczania pełni doznań kulinarnych. Konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na pochodzenie żywności oraz związane z nią tradycje, historię i kulturę, nastawieni są na „odczuwanie” jej wszystkimi zmysłami. Sieć wykorzystuje także szybko wzrastający popyt na żywność naturalną, bezpieczną, smaczną i produkowaną lokalnie. Udział regionów w Sieci, poprzez działania marketingowe zwiększające liczbę turystów i konsumentów, prowadzi do rozwoju małych przedsiębiorstw związanych z sektorem żywności, czyli np. gospodarstw rolnych i rybackich, sklepów farmerskich, gospodarstw agroturystycznych, zajazdów i restauracji serwujących dania regionalne oraz przetwórni żywności itp. Przedsiębiorstwa należące do Sieci w poszczególnych regionach członkowskich, poprzez swoje działania w zakresie żywności wysokiej jakości „odwdzięczają” się regionom, promując ich kulinarne tradycje. Konsumenci zaś dzięki Sieci zyskują gwarancję jakości i pochodzenia produktu, a wyznacznikiem tej gwarancji jest wspomniane już wcześniej logo, przyznawane przez Marszałka Województwa.

W kwietniu 2009 roku, na mocy uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Województwo Świętokrzyskie przystąpiło do ESRDK jako region kandydujący. Od 17 lutego b.r. jesteśmy już pełnoprawnym członkiem Sieci, i w jej ramach rozpoczęliśmy tworzenie sieci regionalnej o nazwie Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie i promować lokalną żywność za pomocą naszego własnego logo. Zarząd województwa na czele z marszałkiem Adamem Jarubasem zatwierdził już Zasady Funkcjonowania Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, które stanowić będą regulamin uczestnictwa przedsiębiorców w Sieci. Oficjalny formularz aplikacyjny o pełne członkowstwo został właśnie wysłany do Europejskiego Koordynatora Sieci, a w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach już trwają prace nad naborem przyszłych członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Marszałek Adam Jarubas, inicjator przystąpienia Województwa Świętokrzyskiego do Sieci, deklaruje szeroko pojęte wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zajmują się wytwarzaniem i dystrybucją żywności wysokiej jakości. Między innymi podejmuje działania, które mają zwiększyć świadomość mieszkańców naszego regionu w zakresie zagadnień dotyczących takiej żywności. Marszałek chce również w naszym regionie wprowadzić grupową markę, wspólny znak towarowy, znany już w wielu regionach Europy. Dzięki temu goście regionu świętokrzyskiego i jego mieszkańcy będą wiedzieli gdzie kupić i zjeść nasze tradycyjne produkty.

Zapraszamy zatem rolników chcących rozwijać dodatkową działalność, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, restauracji i sklepów z żywnością naturalną oraz producentów takiej żywności pochodzącej z surowców regionalnych, do zainteresowania się koncepcją ESRDK i udziałem w sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Wśród korzyści wynikających z członkowstwa jest m. in. prawo do używania logo Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, publikacja informacji o przedsiębiorstwie na stronie internetowej Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz udział w wyjazdach studyjnych, szkoleniach oraz targach organizowanych i współfinansowanych przez Urząd.

Zasady Funkcjonowania Sieci - plik do pobrania

Informacji na temat sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie udziela:

Barbara Kubiec-Govender

Koordynator Regionalny

Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Al. IX Wieków Kielc 3, bud. C2, pok. 109

25-516 Kielce

tel.: 41 342 14 51

e-mail: barbara.kubiec@sejmik.kielce.pl

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Linki

sir

min

arimr

logo sbrr jpg

logotypKSOW

lgdsiec

zs

Statystyki

Ilość odsłon:
3305352

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”