Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

  • Gminy LGD

Gminy wchodzące w skład Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej.

2
Gmina
Koprzywnica

3
Gmina
Dwikozy

4
Gmina
Klimontów

5
Gmina
Lipnik

6
Gmina
Łoniów

7
Gmina
Wilczyce

8
Gmina
Zawichost

9
Gmina
Obrazów

herb samborca m
Gmina
Samborzec

Witamy na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej

"Włostowska kłonica"

Aktorzy i ich opiekunowieW dniu 14 listopada 2010 r., na zaproszenie Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej "Nasz Wlostów" i Dyrektora Gminneego Ośrodka Kultury we Włostowie, uczestniczyliśmy w premierowym przedstawieniu pt. "Włostowska kłonica" autorstwa Romana Koseły. Premiera odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie. Aktorami były dzieci i młodzież z Włostowa. Po zakończeniu przedstawienia odbył się koncert wokalistek z Gminnego Domu Kulutury, które zaśpiewały utwory sprzed lat.

Roman Koseła urodził się 13 stycznia 1894 roku we Włostowie. Jego ojciec Franciszek był wójtem w pobliskim Lipniku. Z Włostowem związany był tylko w latach szkoły podstawowej. Później, jego ojciec chcąc zapewnić synom wykształcenie, przeniósł się do Sandomierza. Już jako uczeń gimnazjalny kolportuje nielegalne pisma i ulotki, przywożąc je z Krakowa. Jeździł tam pod pretekstem leczenia okulistycznego, a faktycznie dla utrzymania kontaktów ze swym przyjacielem Kazimierzem Cieślewiczem, mocno zaangażowanym w pracy konspiracyjnej. Aktywnie też działa Koseła w drużynie harcerskiej oraz w tajnym kursie uczniowskim na którym prowadził wykłady. W roku 1919 spłonął doszczętnie jego dom rodzinny. Roman, który ukończył właśnie 7 klasę gimnazjalną, w tej trudnej sytuacji materialnej musiał przerwać dalszą naukę. Korepetycjami zarabiał na utrzymanie. Mimo choroby na którą zapadł, podjął pracę sekretarza w nowo zorganizowanym prywatnym gimnazjum w Sandomierzu. W październiku 1918 roku zgłosił się na Wydział Przyrodniczy Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie i choć nie miał jeszcze matury, został przyjęty. Brak środków do życia zmusza go do ciągłego przerywania studiów. W grudniu 1919 r. zatrudnił się w konsumie studenckim w Krakowie, a z początkiem 1920 r. został kierownikiem Opatowskiej Ekspozytury Szacunkowej Miejscowej w Sandomierzu. W połowie tegoż roku zwolnił się jednak z pracy i na ochotnika wstąpił do armii polskiej. Wkrótce ponownie podjął naukę, a w 1926 r. jako eksternista zdał przed komisją egzaminacyjną egzamin maturalny. Przez 12 lat Koseła pracował społecznie w Towarzystwie Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu. W roku 1938 zaczął wydawać czasopismo „COP”, które stało się nieoficjalnym organem prasowym powstającego w naszym regionie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wydawanie „COP” przerwał wybuch II wojny światowej. Podczas okupacji Koseła należał do podziemnej organizacji Związku Walki Zbrojnej. W nocy z 15 na 16 marca 1942 r. gestapo aresztowało Romana Kosełę. Przez dwanaście dni przebywał on na zamku sandomierskim, gdzie był torturowany. 28 marca został wywieziony do Oświęcimia. 15 lipca 1942 r. zginął wraz z bratem i siostrzeńcem w komorze gazowej w Brzezince.

TWÓRCZOŚĆ ROMANA KOSEŁY

Roman Koseła był publicystą regionalnym, autorem wielu opowiadań i legend. Do najbardziej znanych należą: "Sandomierka" i "Sandomierskie strony". W "Ziemi Sandomierskiej" zamieścił opowiadanie pt.: "Świat nadprzyrodzony Włostowa - diabeł", a w "Sandomierce" ujął lokalną legendę "Włostowska kłonica".

{gallery}wlostow/konica{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Linki

sir

min

arimr

logo sbrr jpg

logotypKSOW

lgdsiec

zs

Statystyki

Ilość odsłon:
3115554

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”

O LGD

Lokalna Grupa Działania (w skrócie "LGD") – rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego zwykle na obszarach wiejskich, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji oraz mieszkańców danego obszaru.

Czytaj więcej...

Misja LGD

Głównym celem Stowarzyszenia - Lokalnej Grupy Działania jest realizacja lokalnej strategii rozwoju oraz dążenie do podniesienia potencjału gospodarczego, innowacyjnego, społecznego i kulturowego regionu.

Czytaj więcej...

Dane kontaktowe