Miasto i Gmina Zawichost
Kościół p.w. NMP - barokowy, murowany, z lat 1738-40, w partii fundamentowej ma zachowane wątki budowli romańskiej, która stała już w XI w.
Kościół i klasztor pofranciszkański z poł. XIII w. ufundowany przez Bolesława Wstydliwego, jego siostrę Salomeę i matkę Grzymisławę jako klasztor Klarysek.
Kościół p.w. św. Trójcy pochodzący z XII w. przebudowany w XV i XVIII w. Posiada wnętrze rokokowe, bogato zdobione. Znajdują się w nim obrazy F. Smuglewicza i M. Stachowicza oraz rzeźby M. Polejowskiego.
Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Czyżowie pochodzący z XVIII w.
Zespół pałacowo -parkowy w Czyżowie Szlacheckim wzniesiony w latach 1740-1751 przez Aleksandra Czyżewskiego.
Kamienny obelisk służący do pomiaru stanu wody na Wiśle, przy ulicy Plażowej z 1924r.
Przydrożna Kapliczka stojąca przy ul. 11 Listopada w Zawichoście wzniesiona w czasach panowania Jagiellonów (XV w) dla oznakowania biegnącego tędy Traktu Podróżnego z Krakowa na Litwę.
{gallery}zawichost{/gallery}
Gmina Wilczyce
Liczne wąwozy i wywyższenia w gminie Wilczyce to niezwykły krajobraz widokowo przyrodniczy, który można podziwiać podczas wędrówki rowerowej i pieszej. Na terenach tych zamieszkują najróżniejsze gatunki ptactwa, rośnie ciepłolubna stepowa roślinność a liczne wody wypływające ze wzgórz Doliny Opatówki mają charakter "cudownych źródełek" o czym przekonali się nie tylko mieszkańcy gminy. Bajkowy charakter tych miejsc skłania do romantycznych spacerów i wypoczynku wśród dzikiej enklawy przyrody.
Zadumane świątki i kapliczki przydrożne, pomniki pamięci poświęcone bohaterom broniących tej ziemi podczas krwawych wydarzeń historycznych. Mieszkańcy znają historię tych miejsc i chętnie podzielą się z tymi, którzy zapragną wiedzy na ich temat.
Kurhan epoki brązu, paleolityczne obozowisko łowców nosorożca włochatego, neolityczne groby szkieletowe i ziemianki mieszkalne to liczne wykopaliska świadczące o zamieszkiwaniu tych terenów już w paleolicie i neolicie.
Inne zachowane zabytki oraz pomniki na terenie gminy to: Stanowiska wykopalisk archeologicznych, Zespół dworski w Wilczycach, Zabytkowy kościół w Jankowicach, Zabytkowy kościół w Łukawie, Dom Pamięci Wincentego Burka, Pomnik pamięci poległych w "Bitwie pod Pielaszowem", Pomnik pamięci Stanisława Młodożeńca, Figurka przydrożna w Dobrocicach.
Dolina Opatówki nazywana jest również Doliną Literatów nad tą rzeką swoje korzenie mają kronikarz Wincenty Kadłubek, Stanisława Młodożeniec, Wincenty Burek, Wiesław Myśliwski. Z Wilczycami związana była malarka, poetka Wanda Schinzlowa i jej malarz, pisarz i kapłan Jerzy Wolf. Corocznie w ostatnią niedzielę lipca obchodzona jest rocznica bitwy pod Pielaszowem.
{gallery}wilczyce{/gallery}
Gmina Obrazów
Przydrożne figury, stare nagrobki kamienne na cmentarzu parafialnym oraz zespół kościelny złożony z barokowej świątyni, dzwonnicy i kamiennego w Obrazowie.
Kleczanowski kościół parafialny to najcenniejszy zabytek w Gminie Obrazów, który ma już 300 lat.
Kapliczki i figury przydrożne oraz kamienne i żeliwne nagrobki na cmentarzu parafialnym w Kleczanowie, gdzie zachowało się jeszcze kilkadziesiąt pomników nagrobnych wykonanych prawdopodobnie w II poł. ubiegłego stulecia. Są to przeważnie rozbudowane rzeźbiarsko formy krzyży.
Zabytkowe obiekty gospodarcze w Kleczanowie: stary młyn oraz kamienna, blisko stuletnia, studnia oraz dom drewniany z około 1908 r., uchodzący za najstarszy w tej wsi.
Trzy figury kamienne - niezwykły zespół rzeźb, który stoi na małej wysepce pięciodrożnego skrzyżowania w Malicach na rozstaju drogi z Obrazowa do Łojowic, Dębian, Wielogóry i Złotej. Tworzą one jednolitą stylowo kompozycję znaną w ikonografii chrześcijańskiej jako Przemienienie Pańskie - w środku Jezus Chrystus, a po bokach św. Piotr i św. Paweł. Ta grupa rzeźb datowana jest na 1801 r. Obok niej stoi, ludowego pochodzenia, znacznie niższa drewniana kapliczka typu słupowego, zwieńczona daszkiem z kościelną wieżą, chroniącą umieszczoną w środku rzeźbę Chrystusa Frasobliwego.
Kamienne figury przydrożne z ubiegłego wieku i legendarny dąb w Lenarczycach.
Zabudowania dworskie (w części już zabytkowe) i park w Rożkach oraz położony na peryferiach wsi cmentarz wojenny z I wojny światowej, a także kilka figur przydrożnych.
Ziemne kurhany w Święcicy oraz pozostałości zespołu dworskiego, ongiś należącego do ziemiańskiej rodziny Bukowińskich.
Co roku we wrześniu w Obrazowie odbywa się Wojewódzkie Święto Jabłkobrania - są to najważniejsze dożynki ogrodnicze w regionie i jednocześnie jedyne takie święto w Polsce.
{gallery}obrazow{/gallery}
Gmina Samborzec
Stanowiska archeologiczne w okolicach Samborca należą do najciekawszych archeologicznie regionów Polski sprzed przeszło 4-7 tysięcy lat temu. Podczas wykopalisk natrafiono tu na ślady osadnictwa neolitycznego kilku kultur oraz znaleziono setki przedmiotów z wczesnej epoki brązu i późniejszych okresów. W archeologii wprowadzono nawet nazwę "kultura złocka".
Gotycki kościół w Skotnikach z XIV w. oraz zabytkowy dwór rodu Bogoriów-Skotnickich o ciekawej architekturze staropolskiej.
Kościół parafialny w Samborcu - Według Jana Długosza wzniesienie w XIII wieku murowanego kościoła było prywatną fundacją Pawła z Samborca. Widokiem z Kościelnego wzgórza zachwycał się Stefan Żeromski odnotowując w "Dzienniku"(t. XVIII) 21 VII 1888 r.: "W niedzielę rano pojechaliśmy we trzech (Teofil, Józef i ja) do kościoła w Samborcu. Koścół ten stoi na ostatniej wyniosłości stanowiącej tytaniczny taras - od Opatowa do Wisły. Widzi z góry kościelnej Sandomierz, Sulisławice, za Wisłą szmat Galicji i Dzików, Tarnobrzeg, niezmierne skrzydła lasów, bliżej błonia wiślane, jak okiem sięgnąć zarosłe wikliną, śród której srebrzy się w wiecznym słońcu biała rzeka - Wisła".
Źródełko Łokietka - w części wsi Gorzyczany, wypływa ze stoku doliny Gorzyczanki woda bardzo czysta i smaczna, w tradycji ludowej ma ona właściwości lecznicze - kojąco działa na oczy. W innej części Gorzyczan widnieje góra zw. "Kocot" o której krążą legendy. "Kwacała" samotny kurhan pomiędzy Milczanami a Złotą.
Na terenie gminy Samborzec znajduje się wiele pomników przyrody m.in. grusza pospolita, pod którą Stefan Żeromski pisał "Popioły".
Najważniejsza imprezą kulturalną odbywającą się na terenie gminy jest Święto Kwitnącej Jabłoni - impreza o zasięgu wojewódzkim, organizowana corocznie w I dekadzie maja.
{gallery}samborzec{/gallery}
Gmina Łoniów
Kościół Parafialny w Łoniowie - zbudowany w 1440 r. pod wezwaniem św. Biskupa Mikołaja. Kościół ma jedną nawę, a zbudowany jest w kształcie krzyża.
Pałac Hrabiów Moszyńskich z 1885 r. wybudowany w typie neorenesansowej willi z wieżyczką i tarasami otoczony jest niewielkim parkiem z okazami starodrzewu założonym w 1912 roku.
Hodowla Konika Polskiego - ciekawostką dla zwiedzających jest hodowla Konika polskiego w miejscowości Świniary Nowe.
{gallery}loniow{/gallery}