Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

Gmina Samborzec

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Stanowiska archeologiczne w okolicach Samborca należą do najciekawszych archeologicznie regionów Polski sprzed przeszło 4-7 tysięcy lat temu. Podczas wykopalisk natrafiono tu na ślady osadnictwa neolitycznego kilku kultur oraz znaleziono setki przedmiotów z wczesnej epoki brązu i późniejszych okresów. W archeologii wprowadzono nawet nazwę "kultura złocka".

Gotycki kościół w Skotnikach z XIV w. oraz zabytkowy dwór rodu Bogoriów-Skotnickich o ciekawej architekturze staropolskiej.

Kościół parafialny w Samborcu - Według Jana Długosza wzniesienie w XIII wieku murowanego kościoła było prywatną fundacją Pawła z Samborca. Widokiem z Kościelnego wzgórza zachwycał się Stefan Żeromski odnotowując w "Dzienniku"(t. XVIII) 21 VII 1888 r.: "W niedzielę rano pojechaliśmy we trzech (Teofil, Józef i ja) do kościoła w Samborcu. Koścół ten stoi na ostatniej wyniosłości stanowiącej tytaniczny taras - od Opatowa do Wisły. Widzi z góry kościelnej Sandomierz, Sulisławice, za Wisłą szmat Galicji i Dzików, Tarnobrzeg, niezmierne skrzydła lasów, bliżej błonia wiślane, jak okiem sięgnąć zarosłe wikliną, śród której srebrzy się w wiecznym słońcu biała rzeka - Wisła".

Źródełko Łokietka - w części wsi Gorzyczany, wypływa ze stoku doliny Gorzyczanki woda bardzo czysta i smaczna, w tradycji ludowej ma ona właściwości lecznicze - kojąco działa na oczy. W innej części Gorzyczan widnieje góra zw. "Kocot" o której krążą legendy. "Kwacała" samotny kurhan pomiędzy Milczanami a Złotą.

Na terenie gminy Samborzec znajduje się wiele pomników przyrody m.in. grusza pospolita, pod którą Stefan Żeromski pisał "Popioły".

Najważniejsza imprezą kulturalną odbywającą się na terenie gminy jest Święto Kwitnącej Jabłoni - impreza o zasięgu wojewódzkim, organizowana corocznie w I dekadzie maja.

{gallery}samborzec{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”