Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

Gmina Obrazów

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Przydrożne figury, stare nagrobki kamienne na cmentarzu parafialnym oraz zespół kościelny złożony z barokowej świątyni, dzwonnicy i kamiennego w Obrazowie.

Kleczanowski kościół parafialny to najcenniejszy zabytek w Gminie Obrazów, który ma już 300 lat.

Kapliczki i figury przydrożne oraz kamienne i żeliwne nagrobki na cmentarzu parafialnym w Kleczanowie, gdzie zachowało się jeszcze kilkadziesiąt pomników nagrobnych wykonanych prawdopodobnie w II poł. ubiegłego stulecia. Są to przeważnie rozbudowane rzeźbiarsko formy krzyży.

Zabytkowe obiekty gospodarcze w Kleczanowie: stary młyn oraz kamienna, blisko stuletnia, studnia oraz dom drewniany z około 1908 r., uchodzący za najstarszy w tej wsi.

Trzy figury kamienne - niezwykły zespół rzeźb, który stoi na małej wysepce pięciodrożnego skrzyżowania w Malicach na rozstaju drogi z Obrazowa do Łojowic, Dębian, Wielogóry i Złotej. Tworzą one jednolitą stylowo kompozycję znaną w ikonografii chrześcijańskiej jako Przemienienie Pańskie - w środku Jezus Chrystus, a po bokach św. Piotr i św. Paweł. Ta grupa rzeźb datowana jest na 1801 r. Obok niej stoi, ludowego pochodzenia, znacznie niższa drewniana kapliczka typu słupowego, zwieńczona daszkiem z kościelną wieżą, chroniącą umieszczoną w środku rzeźbę Chrystusa Frasobliwego.

Kamienne figury przydrożne z ubiegłego wieku i legendarny dąb w Lenarczycach.

Zabudowania dworskie (w części już zabytkowe) i park w Rożkach oraz położony na peryferiach wsi cmentarz wojenny z I wojny światowej, a także kilka figur przydrożnych.

Ziemne kurhany w Święcicy oraz pozostałości zespołu dworskiego, ongiś należącego do ziemiańskiej rodziny Bukowińskich.

Co roku we wrześniu w Obrazowie odbywa się Wojewódzkie Święto Jabłkobrania - są to najważniejsze dożynki ogrodnicze w regionie i jednocześnie jedyne takie święto w Polsce.

{gallery}obrazow{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”