Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

Gmina Klimontów

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Barokowa kolegiata p.w. św. Józefa w Klimontowie ufundowana przez kanclerza Jerzego Ossolińskiego, wzniesiona na planie elipsy według projektu architekta włoskiego Wawrzyńca Senesa. Otacza ją prostokątny cmentarz, na który wiodą dwie bramy; mniejsza od południa, większa główna od zachodu. Przy południowo zachodnim krańcu cmentarza znajduje się dworek infułatów z XVIII w.

Zespół klasztorny Dominikanów w Klimontowie składający się z kościoła p. w. św. Jacka z lat 1617-1620 wybudowanego w tradycji gotyckiej i klasztoru z lat 1620-1623.

Synagoga z resztkami kirkutu z 1815 r., mieszcząca się we wschodniej części Klimontowa, tworzącej dzielnicę żydowską.. Wnętrze świątyni zdobi polichromia.

Pozostałości zamku Ossolińskich z lat 1633-1635 oraz potężna arkada mostu łączącego dawniej pałac z przeciwległym wzgórzem oraz kaplica podziemna zwana Betlejemską z 1640 roku, nakrytą nadziemnym kopcem usypanym z ziemi przywiezionej z miejsca narodzin Chrystusa - Betlejem.

W Górach Pęchowskich zachował się cmentarz legionistów z pomnikiem odsłoniętym 8 IX 1929 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego a w samym Pęchowie - dwór murowany z XIX w.

Ruiny zamku z XIV w. w Konarach nazywanego "wejściem do piekła".

Kościół z XIII w. w Goźlicach wybudowany za czasów panowania Bolesława Krzywoustego.

Klimontów wyróżnia się niezwykle malowniczym położeniem - na opadających faliście skłonach lessowego płaskowzgórza, przeciętego doliną rzeki Koprzywianki i licznymi wąwozami, porośniętego sadami, wśród bujnej zieleni dumnie sterczą wieżyce kościołów. Klimontów i okolice są idealnym miejscem dla wypoczynku aktywnego - spacerów, wędrówek pieszych i rowerowych. Na niezwykły spacer można wybrać się XIX wieczną aleję kasztanową prowadzącą z Klimontowa do Górek Klimontowskich. Swoje zainteresowania mogą tu rozwijać amatorzy sportów wodnych i wędkarze są tu, bowiem stawy rybne i zbiornik z kąpieliskiem - Szymanowice. Gratką dla ornitologów są obserwacje bociana czarnego.

Corocznie na terenie Gminy Klimontów organizowane są liczne imprezy kulturalne i sportowe a między innymi: Obchody rocznicy bitwy pod Konarami, Bieg Najdłuższą Aleją Kasztanowca w Europie, i Jarmark na św. Jacka - zawsze 15 - 17.VIII. W Klimontowie urodził się Bruno Jasieński - twórca polskiego futuryzmu, i to właśnie od jego imienia nazwę zyskała impreza kulturalna - futurystyczny festiwal artystyczny o zasięgu krajowym - Brunonalia.

{gallery}klimontow{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”