Sandomierski Szlak Winiarski

Ocena użytkowników:  / 2
logo mae sswlogo mae ssw logo
      Sandomierski Szlak Winiarski jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Rozciągając się po wzniesieniach i dolinach Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej dostarcza nie tylko możliwość odetchnięcia od miejskiego zgiełku pośród wspaniałych widoków i wielu ciekawych atrakcji turystycznych regionu, ale przede wszystkim umożliwia zwiedzającym doznanie wrażeń dostępnych dotychczas tylko za granicą. Mogą Państwo zwiedzić winnice i piwnice winiarskie, zapoznać się z tajnikami uprawy winorośli i tworzenia wina, zdegustować łącznie kilkadziesiąt win, zjeść smaczne przekąski, a także pomieszkać przez jakiś czas przy winnicy. Szlak obejmuje aktualnie kilkanaście winnic otwartych dla turystów, w tym 5 winnic oferuje sprzedaż wina gronowego, kilka z nich dysponuje noclegami, kilka kolejnych przygotowuje się do przyjmowania Gości. Jest także kilka winnic trochę bardziej oddalonych od Sandomierza, które warto odwiedzić.

Przemierzając szlak napotkacie Państwo winnice, które produkują najlepsze wina gronowe w Polsce. Charakter i jakość naszych win zawdzięczamy lessowej glebie i unikalnemu mikroklimatowi. Bogate aromaty to zasługa południowych stoków, na których winorośl dojrzewa w pełnym słońcu. Zwiedzając winnice, warto wejść z właścicielami na sam ich szczyt. Wiele z nich ulokowanych jest w przepięknych miejscach, które gwarantują niezapomniane widoki na rozległe doliny Wisły, Opatówki, Koprzywianki lub piękne zachody słońca .

 

u1

 

u2

Sandomierski Szlak Jabłkowy

Ocena użytkowników:  / 4

Czytaj więcej...

Mobilny przewodnik po Ziemi Sandomierskiej

Ocena użytkowników:  / 0

sando-promo„Ziemia Sandomierska” to aplikacja mobilna po niezwykle atrakcyjnym regionie rozciągającym się na północ i zachód od Sandomierza. Mimo że te tereny nieodwołalnie kojarzą się z rozległymi sadami, soczystymi jabłkami, a także wieloma innymi rodzajami owoców (np. morele, śliwki czy wiśnie) i warzyw (np. pomidory, kalafiory, marchewki czy pory), to oprócz niezwykłych smaków oferują też niezwykłe walory turystyczne.

 

Czytaj więcej...

Wirtualne Muzeum Ziemi Zawichojskiej

Ocena użytkowników:  / 1

zawichostZapraszamy do odwiedzenia Wirtualnego Muzeum Ziemi Zawichojskiej. Muzeum powstało w ramach zrealizowanego przez Gminę Zawichost projektu, który za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej, otrzymał dofinansowanie w ramach działania "Małe Projekty" PROW 2007-2013.

http://muzeum.zawichost.pl/

Zapraszamy również wszystkich, którzy posiadają informacje w postaci dawnych zdjęć, dokumentów, tekstów itp. związanych z ziemią zawichojską do kontaktu z Urzędem Gminy w Zawichoście: tel. 158364115, urzad@zawichost.pl

 

Muzeum Regionalne w Śwniarach Starych

Ocena użytkowników:  / 1

W miejscowości Świniary Stare w gminie Łoniów, z inicjatywy Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności, powstało Muzeum Regionalne oraz Galeria Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej. W tworzenie muzeum zaangażowali się nie tylko członkowie stowarzyszenia ale również mieszkańcy Świniar i innych miejscowości, którzy ofiarowali eksponaty. Muzeum Regionalne powstało w budynku po byłym ośrodku zdrowia. Muzeum składa się z trzech sal. Pierwsza przypomina dawną izbę wiejską, która ma pokazywać, jak mieszkali nasi dziadowie i pradziadowe, Znajduje się tu łóżko z siennikiem i inne starodawne meble, stara maszyna SINGER i inne eksponaty. Druga izba, ozdobiona kwiatami i girlandami z bibuły, prezentuje folklor oraz dawne narzędzia wykorzystywane podczas pracy w polu oraz zapomniany już sprzęt domowego użytku. Jest między innymi socha, sierp, kołowrotek i tara do prania. Trzeci pokój przenosi zwiedzających w lata 50, 60 i 70. Na półkach stoją telewizory, radioodbiorniki, gramofony, maszyny do pisania, żelazka. Jest również stary telefon oraz banknoty, monety, odznaczenia, legitymacje. Na stoliku wyłożona została prasa - między innymi numery "Zorzy”, "Zielonego Sztandaru”, "Świata Młodych”, „Przyjaciółki” "Filipinki” i "Gospodyni”.

Jedno z pomieszczeń, zajmuje Galeria Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej, gdzie obecnie znajduje się czasowa ekspozycja zdjęć artysty fotografika Wiktora Bednarczuka. Dodatkową atrakcję stanowią plakaty solidarnościowe, które zwiedzający mogą zobaczyć na klatce schodowej.

Muzeum oddaje klimat minionego wieku, a przede wszystkim pokazuje młodemu pokoleniu, jak wówczas wyglądało zwykłe życie, prezentując jednocześnie absurdy, blaski i cienie minionych lat.

Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 30 lipca 2013r. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Pan Szymon Kołacz - Wójt Gminy Łoniów, Pani Iga Zamojska - kierownik oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu oraz Pan Antoni Szpak - Przewodniczący Rady Gminy Łoniów. Poświęcenia budynku dokonał ks. Zbigniew Pustuła.

Galeria zdjęć - Muzeum Regionalne

{gallery}muzeum regionalne{/gallery}

Galeria zdjęć - Galeria Sztuki Wzgardzonej

{gallery}galeria{/gallery}

Podkategorie

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”