Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

Miasto i Gmina Zawichost

Ocena użytkowników:  / 0

Kościół p.w. NMP - barokowy, murowany, z lat 1738-40, w partii fundamentowej ma zachowane wątki budowli romańskiej, która stała już w XI w.

Kościół i klasztor pofranciszkański z poł. XIII w. ufundowany przez Bolesława Wstydliwego, jego siostrę Salomeę i matkę Grzymisławę jako klasztor Klarysek.

Kościół p.w. św. Trójcy pochodzący z XII w. przebudowany w XV i XVIII w. Posiada wnętrze rokokowe, bogato zdobione. Znajdują się w nim obrazy F. Smuglewicza i M. Stachowicza oraz rzeźby M. Polejowskiego.

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Czyżowie pochodzący z XVIII w.

Zespół pałacowo -parkowy w Czyżowie Szlacheckim wzniesiony w latach 1740-1751 przez Aleksandra Czyżewskiego.

Kamienny obelisk służący do pomiaru stanu wody na Wiśle, przy ulicy Plażowej z 1924r.

Przydrożna Kapliczka stojąca przy ul. 11 Listopada w Zawichoście wzniesiona w czasach panowania Jagiellonów (XV w) dla oznakowania biegnącego tędy Traktu Podróżnego z Krakowa na Litwę.

{gallery}zawichost{/gallery}

Gmina Wilczyce

Ocena użytkowników:  / 0

Liczne wąwozy i wywyższenia w gminie Wilczyce to niezwykły krajobraz widokowo przyrodniczy, który można podziwiać podczas wędrówki rowerowej i pieszej. Na terenach tych zamieszkują najróżniejsze gatunki ptactwa, rośnie ciepłolubna stepowa roślinność a liczne wody wypływające ze wzgórz Doliny Opatówki mają charakter "cudownych źródełek" o czym przekonali się nie tylko mieszkańcy gminy. Bajkowy charakter tych miejsc skłania do romantycznych spacerów i wypoczynku wśród dzikiej enklawy przyrody.

Zadumane świątki i kapliczki przydrożne, pomniki pamięci poświęcone bohaterom broniących tej ziemi podczas krwawych wydarzeń historycznych. Mieszkańcy znają historię tych miejsc i chętnie podzielą się z tymi, którzy zapragną wiedzy na ich temat.

Kurhan epoki brązu, paleolityczne obozowisko łowców nosorożca włochatego, neolityczne groby szkieletowe i ziemianki mieszkalne to liczne wykopaliska świadczące o zamieszkiwaniu tych terenów już w paleolicie i neolicie.

Inne zachowane zabytki oraz pomniki na terenie gminy to: Stanowiska wykopalisk archeologicznych, Zespół dworski w Wilczycach, Zabytkowy kościół w Jankowicach, Zabytkowy kościół w Łukawie, Dom Pamięci Wincentego Burka, Pomnik pamięci poległych w "Bitwie pod Pielaszowem", Pomnik pamięci Stanisława Młodożeńca, Figurka przydrożna w Dobrocicach.

Dolina Opatówki nazywana jest również Doliną Literatów nad tą rzeką swoje korzenie mają kronikarz Wincenty Kadłubek, Stanisława Młodożeniec, Wincenty Burek, Wiesław Myśliwski. Z Wilczycami związana była malarka, poetka Wanda Schinzlowa i jej malarz, pisarz i kapłan Jerzy Wolf. Corocznie w ostatnią niedzielę lipca obchodzona jest rocznica bitwy pod Pielaszowem.

{gallery}wilczyce{/gallery}

Gmina Obrazów

Ocena użytkowników:  / 0

Przydrożne figury, stare nagrobki kamienne na cmentarzu parafialnym oraz zespół kościelny złożony z barokowej świątyni, dzwonnicy i kamiennego w Obrazowie.

Kleczanowski kościół parafialny to najcenniejszy zabytek w Gminie Obrazów, który ma już 300 lat.

Kapliczki i figury przydrożne oraz kamienne i żeliwne nagrobki na cmentarzu parafialnym w Kleczanowie, gdzie zachowało się jeszcze kilkadziesiąt pomników nagrobnych wykonanych prawdopodobnie w II poł. ubiegłego stulecia. Są to przeważnie rozbudowane rzeźbiarsko formy krzyży.

Zabytkowe obiekty gospodarcze w Kleczanowie: stary młyn oraz kamienna, blisko stuletnia, studnia oraz dom drewniany z około 1908 r., uchodzący za najstarszy w tej wsi.

Trzy figury kamienne - niezwykły zespół rzeźb, który stoi na małej wysepce pięciodrożnego skrzyżowania w Malicach na rozstaju drogi z Obrazowa do Łojowic, Dębian, Wielogóry i Złotej. Tworzą one jednolitą stylowo kompozycję znaną w ikonografii chrześcijańskiej jako Przemienienie Pańskie - w środku Jezus Chrystus, a po bokach św. Piotr i św. Paweł. Ta grupa rzeźb datowana jest na 1801 r. Obok niej stoi, ludowego pochodzenia, znacznie niższa drewniana kapliczka typu słupowego, zwieńczona daszkiem z kościelną wieżą, chroniącą umieszczoną w środku rzeźbę Chrystusa Frasobliwego.

Kamienne figury przydrożne z ubiegłego wieku i legendarny dąb w Lenarczycach.

Zabudowania dworskie (w części już zabytkowe) i park w Rożkach oraz położony na peryferiach wsi cmentarz wojenny z I wojny światowej, a także kilka figur przydrożnych.

Ziemne kurhany w Święcicy oraz pozostałości zespołu dworskiego, ongiś należącego do ziemiańskiej rodziny Bukowińskich.

Co roku we wrześniu w Obrazowie odbywa się Wojewódzkie Święto Jabłkobrania - są to najważniejsze dożynki ogrodnicze w regionie i jednocześnie jedyne takie święto w Polsce.

{gallery}obrazow{/gallery}

Gmina Samborzec

Ocena użytkowników:  / 1

Stanowiska archeologiczne w okolicach Samborca należą do najciekawszych archeologicznie regionów Polski sprzed przeszło 4-7 tysięcy lat temu. Podczas wykopalisk natrafiono tu na ślady osadnictwa neolitycznego kilku kultur oraz znaleziono setki przedmiotów z wczesnej epoki brązu i późniejszych okresów. W archeologii wprowadzono nawet nazwę "kultura złocka".

Gotycki kościół w Skotnikach z XIV w. oraz zabytkowy dwór rodu Bogoriów-Skotnickich o ciekawej architekturze staropolskiej.

Kościół parafialny w Samborcu - Według Jana Długosza wzniesienie w XIII wieku murowanego kościoła było prywatną fundacją Pawła z Samborca. Widokiem z Kościelnego wzgórza zachwycał się Stefan Żeromski odnotowując w "Dzienniku"(t. XVIII) 21 VII 1888 r.: "W niedzielę rano pojechaliśmy we trzech (Teofil, Józef i ja) do kościoła w Samborcu. Koścół ten stoi na ostatniej wyniosłości stanowiącej tytaniczny taras - od Opatowa do Wisły. Widzi z góry kościelnej Sandomierz, Sulisławice, za Wisłą szmat Galicji i Dzików, Tarnobrzeg, niezmierne skrzydła lasów, bliżej błonia wiślane, jak okiem sięgnąć zarosłe wikliną, śród której srebrzy się w wiecznym słońcu biała rzeka - Wisła".

Źródełko Łokietka - w części wsi Gorzyczany, wypływa ze stoku doliny Gorzyczanki woda bardzo czysta i smaczna, w tradycji ludowej ma ona właściwości lecznicze - kojąco działa na oczy. W innej części Gorzyczan widnieje góra zw. "Kocot" o której krążą legendy. "Kwacała" samotny kurhan pomiędzy Milczanami a Złotą.

Na terenie gminy Samborzec znajduje się wiele pomników przyrody m.in. grusza pospolita, pod którą Stefan Żeromski pisał "Popioły".

Najważniejsza imprezą kulturalną odbywającą się na terenie gminy jest Święto Kwitnącej Jabłoni - impreza o zasięgu wojewódzkim, organizowana corocznie w I dekadzie maja.

{gallery}samborzec{/gallery}

Gmina Łoniów

Ocena użytkowników:  / 0
Sanktuarium w Sulisławicach - sanktuarium maryjne zwane "Sandomierską Częstochową", ściągające setki pielgrzymów odwiedzających i modlących się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Neogotycki Kościół w Sulisławicach z lat 1871 - 1888 jest najsławniejszym i najbardziej żywotnym obecnie Sanktuarium Maryjnym w diecezji sandomierskiej. Sanktuarium tworzy zabytkowy zespół dwóch kościołów, w którym znajduje się XV wieczne dzieło "Misericordia Domini", cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej zwanej w tym wizerunku przez miejscowych Matką Boską Sulisławską bądź Sulisławicką. W sąsiedztwie wznosi się Kościół z XIII w. z romańskim portalem, rozbudowany ok. 1600 r. W jego dawnej zakrystii mieści się Izba Pamięci Partyzanckiego Oddziału "Jędrusiów".

Kościół Parafialny w Łoniowie - zbudowany w 1440 r. pod wezwaniem św. Biskupa Mikołaja. Kościół ma jedną nawę, a zbudowany jest w kształcie krzyża.

Pałac Hrabiów Moszyńskich z 1885 r. wybudowany w typie neorenesansowej willi z wieżyczką i tarasami otoczony jest niewielkim parkiem z okazami starodrzewu założonym w 1912 roku.

Hodowla Konika Polskiego - ciekawostką dla zwiedzających jest hodowla Konika polskiego w miejscowości Świniary Nowe.

{gallery}loniow{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”